ҮүсэхДунд боловсрол, сургууль

Intraschool хяналт. Эрдмийн хэргийн Intraschool хяналт. Intraschool хяналтын төлөвлөгөө

2014/2015 оны Intraschool хяналтын иж бүрэн судалгаа, боловсролын үйл ажиллагааны шинжилгээ юм. Энэ нь тогтоосон даалгаврын дагуу багш нарын үйл ажиллагааг уялдуулан зохицуулах шаардлагатай байна.

асуултын ач холбогдол

их хэмжээгээр боловсрол, сургалтын үйл явц удирдлагын үр байгууллагын дарга нь бодит нөхцөл байдлыг хэр сайн мэдэх шалтгаална. захирал хэрэгжүүлэх үйл явцад оролцогчдын үйл ажиллагааг зохицуулах. Intraschool хяналтын ДДБОС-ийн өндөр хангахад гол төлөв чиглэсэн бөгөөд чанартай боловсрол, залуу үеийнхний хөгжлийн цогц. Энэ нь шалгаж байгаа бөгөөд дансны менежер гүйцэтгэлийн үзүүлэлт, арга хэмжээний үр ашигтай авч үеэр зарим дутагдал шалтгааныг тодорхойлсон. -ын Intraschool хяналтын боловсролын ажил , боловсролын үйл явцын дүнд үйл ажиллагааг дүн шинжилгээ хийх явдал юм. Шинэ эхлэх цэг гэж тэр үйлчилдэг удирдлагын мөчлөгийн шинэ асуудал боловсруулах явдал юм.

Ерөнхий шинж чанар

боловсролын ажлын Intraschool хяналтын олон талт, цогц үйл явц юм. Энэ нь тодорхой хэв маяг өөр өөр дараалал юм, харилцан элемент байгаа эсэх, тус бүр нь тодорхой чиг үүргийг байна. арга, зохион байгуулалтын хэлбэр дээр боловсролын ажил, хичээлээс гадуурхи сургалтад үйл ажиллагааг Intraschool хяналтын өөр өөр байх болно. шалгалт ялгаатай нь тэр боловсролын байгууллагын сэдвүүдийг хийсэн байна. нийт дутагдал, тэдгээрийн шалтгаан, багш нар практик, арга зүйн туслалцаа үзүүлэх байгууллагад хэргийн төрийн зураг, таних бүрдүүлэх нь түүний үйлдэл зорилго. сургуульд доторх хяналт нь олон хэлбэртэй байж болно:

  • Захиргаа.
  • Харилцан.
  • Хамтын.

бүтэц

Хяналтын intraschool ажлын төлөвлөгөө боловсролын байгууллага, багш хөдөлмөр, амьдралын системтэйгээр судлах явдал нэмэлт хичээлээс гадуурх сургалтын үйл ажиллагаа. Дүн шинжилгээ хийх үйл ажиллагааны бүх асуудлыг оруулна:

  1. гэрийн даалгавар нь олон янзын.
  2. оюутан Хувь хүний ажил.
  3. мэдлэгийн шалгалт болон үнэлгээ авсан.
  4. Төлөвлөлт.
  5. ангийн техникийн болон Сургаалт бэлтгэх.

зарчим

бага сургууль, ахлах сургуульд Intraschool хяналт байх ёстой:

  1. стратегийн чиглэсэн.
  2. холбогдох хэрэг (аргууд байдал, обьект хангалттай байх ёстой).
  3. Дүрэм.
  4. Цаг тухайд нь.
  5. Үр дүнтэй.
  6. Боломжийн.

зорилтууд

Үүний үндсэн дээр төлөвлөгөө нь жилд хяналт intraschool барьсан байна. гол зорилт гэж акт:

  1. дагаж мөрдөх хөгжлийг хангах, боловсролын үйл явц нь улсын стандартын шаардлагыг үйл ажиллагаа.
  2. боловсрол, сургалтын ажил Дараагийн сайжруулах дансанд хүүхдүүд, тэдний ашиг сонирхол, чадвар, эрүүл мэндийн байдал нь хувь хүний шинж чанарыг авч.

үүрэг

Intraschool хяналтын төлөвлөгөө нь тодорхой үйл ажиллагааг тайлбарлах ёстой өөрсдийн зорилгодоо хүрэхийн тулд хийж болно. үндсэн үүрэг оруулах ёстой:

  1. төрөл бүрийн сэдвүүдийг улсын стандартын гүйцэтгэлийн шаардлагын ээлжит баталгаажуулалт.
  2. мэдлэг, ур чадвар, чадварыг олж авах үйл явц нь хариуцлагатай хандлагыг залуу үеийн үүсэх.
  3. чанарын курс сургалтын системтэй хяналт-шинжилгээ, шинжлэх ухаан дээр суурилсан стандартыг багш хүндэтгэх, боловсрол, гадуурх сургалт үйл ажиллагааны агуулга, арга, хэлбэр нь шаардлага.
  4. хүүхдийн суралцах үйл явц, хөгжилд өөрсдийн түвшинд, өөрийгөө боловсролын арга эзэмшлийн үе шаттайгаар дүн шинжилгээ хийх.
  5. боловсрол, хичээлээс гадуурхи сургалтад үйл ажиллагаанд багш нар, тэдний ур чадварыг сайжруулах, дэмжих.
  6. багш нарын туршлага судлах.
  7. хөтөлбөрийн хэрэгжилт, удирдлагын шийдвэрийг тасралтгүй шалгах.
  8. харилцаа холбоо, нэмэлт сургалтын хөтөлбөрийг боловсролын үйл ажиллагааны үүсэх.
  9. сургалтын үйл явцын оношлогоо, бүхэлд нь найрлага дахь программчилсан сургалтын үр дүн, ялангуяа өөрийн бие даасан гишүүдээс хазайлтыг илрүүлэх Сонирхлын илэрхийллийг хvсэх нөхцөлийг бий болгох, итгэл, хамтарсан ажил бий болгох.
  10. танилцуулга материалыг хамгийн үр дүнтэй арга нь хөгжил.
  11. практикт багш нар, шинэ арга нэвтрүүлэх, техник хариуцлагыг бэхжүүлэх.
  12. ажлын хяналт, баримт бичиг байдлыг сайжруулах.

үйл ажиллагаа

доторх хяналтын тухай журам ахлах түвшинд авч байна. хөтөлбөрт тусгагдсан үйл ажиллагаа нь дараах чиг үүргийг хэрэгжүүлэх зорилгыг биелүүлэхэд хангах ёстой:

  1. Санал хүсэлт. бүрэн, бодитой мэдээлэл толгой байнга ирж, гүйцэтгэх үйл явцын асуудлыг тусгасан бол найруулагч үр дүнтэй удирдах, үндэслэлтэй шийдвэр гаргах чадвартай байх болно.
  2. Оношлогоо. Энэ боломж нь улсын задлан шинжилгээний үнэлгээ, ажлын чанар, үр ашгийг дээшлүүлэх нь урьдчилан сонгосон өгөгдлүүдтэй нь харьцуулан үндсэн дээр туршилтын объект нь зүсмэл шаарддаг. багш үнэлгээний шалгууруудыг бүрэн, тодорхой ойлголт нь хүүхдийн хөгжлийн шаардлагын түвшинд байх ёстой.
  3. үйл ажиллагааг дэмжих. Энэ нь багш ажилд бүтээлч хөгжилд хяналтын механизмын өөрчлөлтийг явдал юм.

шинэчлэлийн үйл явц

Энэ нь менежментийн одоогийн зохион байгуулалт, хууль эрх зүйн асуудлыг өөрчлөх явдал юм. Энэ үйл явц нь эргээд боловсролын байгууллагын журам зохицуулалт, үнэлгээний ирдэг. Тусгай зөвшөөрөл олгох, баталгаажуулалт агентлагууд хэрэглэгчид бөглөж, нөхцөл байдлын талаар үнэн зөв мэдээлэл болон тухайн байгууллагын үр дүнгийн дагуу улсын стандартыг баталсан боломжийг олгодог. Энэ тохиолдолд, байгууллага өөрөө менежмент анхны бөгөөд хамгийн чухал үе шат болгон гүйцэтгэдэг доторх хяналт хийх хэрэгтэй.

үндсэн бүрэлдэхүүн хэсэг

Intraschool хяналтын судалгааны объект хамгийн бага байх ёстой. Энэ тохиолдолд та дүн шинжилгээ хийх үйл ажиллагааны тэргүүлэх чиглэлийг сонгох хэрэгтэй. Энэ нь хамгийн бага нь үндсэн бүрэлдэхүүн хэсэг гэж нэрлэдэг. Түүний оршихуй энэ нь баталгаажуулалтын байгууллагад бэлтгэх боловсролын болон гадуурх үйл явцын нэгдмэл стандарт төгсөгчдийг байдлыг хангах дэмжих боломжтой болгодог. Нэг байгууллагаас үед системийн шинэчлэлтүүд хөтөлбөрийн баримт бичгийг дагаж болно. хувилбар хэсэг улмаас энэ intraschool хяналтын төлөвлөгөөг сунгаж болно.

багшлах боловсон хүчний үйл ажиллагааны судалгаа

Intraschool хяналтын норматив баримт бичиг, багш нарын уулзалт шийдвэр, зөвлөмж, шинжлэх ухааны бага хурал, үйлдвэрлэлийн уулзалт гүйцэтгэл чанарын үнэлгээг явдал юм. арга зүйн нийгэмлэгийн үйл ажиллагаа, сургалтын багш, өөрийгөө боловсролын үйл явцыг судалсан байна. зэрэг шалгуураар шалгалтад хамрагдах сургалт байгууламж:

  • Хадгалах ба харааны ДОХ, TCO ашиглах.
  • Засгийн газрын тогтолцоог сайжруулах.
  • Бүртгэл хөтлөх, бүртгэл хөтлөх.
  • боловсрол, боловсролын ажилтан, гэх мэт үйл ажиллагаа.

сэдэвчилсэн шалгалт

доторх хяналт шинж, тусгай анхаарал түүний арга, хэлбэр, хэлбэр нь харгалзан өгсөн байх ёстой. Одоогоор түүний ангилал асуулт олон мэтгэлцээний сэдэв юм. Одоо зарим үндсэн хуваарилах хяналтыг. Сэдэвчилсэн хяналт шалгалт нь тухайн асуултын гүнзгий судалгаанд анхаарлаа хандуулсан:

  • баг, эсвэл багш, нэг багш тодорхой бүлгийн үйл ажиллагаа;
  • боловсролын залуу болон түүнээс дээш түвшинд;
  • хүүхдийн гоо зүйн болон ёс суртахууны боловсролын системд.

улмаар боловсролын үйл явцын янз бүрийн чиглэлийг бий болгох ийм шинжилгээний агуулга, тодорхой асуудал нь шууд, маш их судалсан.

урд шалгах

Энэ нь бие даасан багшийн аль аль нь, бүлэг, эсвэл бүхэл бүтэн багийн үйл ажиллагааны цогц судалгаанд чиглэсэн байна. доторх урд хяналт - хангалттай цаг хугацаа шаардсан үйл явц. Энэ утгаараа, энэ нь түүнийг эзэмших нь ихэвчлэн боломжгүй юм. Ийм туршилтыг явуулах нь зүйтэй жилд 2-3 дахин илүү байна. Тухайн багшийн судалгааны явцад тэр нь тухайн газар (захиргаа, боловсрол, гадуурх, нийгмийн гэх мэт) -д явуулж бүх үйл ажиллагааг судалсан байна. Урд хоорондын байгууллага хяналт шалгалтын үйл ажиллагааны бүхий л хүрээнд дүн шинжилгээ багтана. Тухайлбал, санхүү, эдийн засгийн үйл ажиллагааг шалгаж үйл ажиллагаа нь боловсролын үйл ажиллагааны зохион байгуулалт, эцэг, эхтэйгээ хамт явуулж, гэх мэт.

Хувийн шалгах

Тухайн багш, ангийн багш, боловсрол, хичээлээс гадуурхи сургалтад үйл явцад оролцсон бусад ажилтнуудын үйл ажиллагаанд Ийм хоорондын байгуулсан хяналт. Энэ нь шалгах сэдэвчилсэн байж болно, урд. бүхэлд нь багийн үйл ажиллагаа нь түүний бие даасан гишүүн бүрийн ажил бүрддэг тул, хувийн хяналтын бүрэн үндэслэлтэй бөгөөд шаардлагатай байна. бие даасан багшийн хувьд энэ нь шалгах цаашид мэргэжлийн хөгжлийн хүчин зүйл таатай, өөрийгөө үнэлэх арга хэрэгсэл болж байна. мониторингийн үр дүн сургалт, чадвар дутсан, өсөлт хангалтгүй бага түвшинг тусгаж хэргийг гаргах хэрэггүй, мөн зарим тохиолдолд эрхгүй ажилтан.

ерөнхийлөн хэлбэр

Доторх хяналтын боловсрол, vneobrazovatelnoy үйл ажиллагаанд хамтын ангийн үүсэхээс нөлөөлөх хүчин зүйлсийн судалгаа чиглэсэн болно. Энэ тохиолдолд шалгах асуудал нь - нэг ангид багш нар явуулж байгаа үйл ажиллагаа. Бид ялгаа, сурах, урам зориг, хүүхдийн танин мэдэхүйн хөгжлийн хувиараа бие даан ажлын тогтолцоог судлах. хэд хэдэн хугацаанд динамик гүйцэтгэлийн үнэлгээ, эсвэл нэг тодорхой хугацаанд, сахилга соёл зан байдал, гэх мэт. судалгаа байдал, мэдлэг, чанарыг тодорхой сахилга нэг буюу зэрэгцээ ангид бүхэлд нь, түүнчлэн байгууллагын даяар, танилцуулах зорилготой байгаа бол гарчиг-ерөнхийлөн хэлбэр ашиглаж байна. Ийм хоорондын хяналтын заах эвлэлийн ажилд авах болон удирдлага, мөн төлөөлөгчид орно. Сэдэвчлэн, хэлбэр гол зорилго нь нэгтгэн үйл явцын тодорхой газар нутагт өөр өөр ангиудад өөр өөр багш нарын эрдэм шинжилгээний үйл ажиллагаа оруулж байна. Жишээлбэл, орон нутгийн түүх материалыг ашиглах нь хүүхдүүдийн гэх газар нутгийн хичээл, гоо зүйн соёлыг сургалтын бааз үүсэх үед шалгана. цогцолбор-ерөнхийлөн хэлбэр нь нэг буюу түүнээс дээш ангид хэд хэдэн чиглэлээр илүү их багш нар судлах байгууллагын хяналтанд ашиглаж байна.

арга

intraschool хяналтын удирдлагын үед нөхцөл байдлын талаар бүрэн гүйцэд, үнэн зөв мэдээлэл авах ёстой. Үүнд хүрэхийн тулд янз бүрийн арга хэрэглэдэг. хамгийн алдартай, үр дүнтэй дунд энэ нь тэмдэглэх нь зүйтэй юм:

  • Ажиглалт.
  • Бичгийн болон аман туршилтын.
  • Яриа.
  • Асуулт.
  • Нарийвчилсан сургалтын туршлага судлах.
  • Онош.
  • Хугацаа.

ашигласан бүх аргууд нь бие биенээ нөхөн гүйцээдэг.

Объект сканнердсан байх ёстой

хяналтын талаар тайлбарладаг intraschool хэсэг болгож:

Боловсролын үйл явц. Энэ нь шалгаж обьектууд нь:

  • сургалтын хөтөлбөрийг хэрэгжүүлэх.
  • багшийн үйл ажиллагааны үр ашиг.
  • ур чадвар, оюутны мэдлэгийн түвшин.
  • Авьяаслаг хүүхдүүдийн хамт Хувь хүний ажил.
  • оюутан өөрөө мэдлэг ур чадвар арга.
  • сэдвийн талаар нэмэлт хичээлээс гадуурх сургалтын үйл ажиллагааны үр ашиг.

Боловсролын үйл явц:

  • оюутны удирдагчид үр.
  • боловсрол, хүүхдийн нийгмийн үйл ажиллагааны түвшин.
  • үйл ажиллагаанд эцэг, эхийн оролцоо.
  • сургуулийн хэмжээнд үйл явдлын чанар.
  • биеийн тамир, хүүхдийн эрүүл мэндийн байдлын түвшин.
  • оюутан сурган хүмүүжүүлэх үл хайхрах урьдчилан сэргийлэх чанар.

Энэ нь хяналтын арга нь олон байгууллагуудад ашиглаж байна. сурган хүмүүжүүлэх баримтаар дурдвал:

  • Alphabet хүүхдүүд нь ном бичиж байна.
  • Хувийн оюутны хэрэг.
  • Сэтгүүлүүд сургалтын хөтөлбөрийг үйл ажиллагаа.
  • олгосон гэрчилгээ, Зөгнөлт ном.
  • Хөргөх сэтгүүл.
  • хурлын тэмдэглэл, багшийн болон бусад зөвлөмжийг.
  • дээр сэтгүүл үдээс хойш үйл ажиллагаа.
  • Дэвтэр алт, мөнгөн медаль.
  • хичээл солих сэтгүүл.
  • ОУХДНС захиалга гэх мэт.

боловсрол, сургалтын үйл явцын тоон болон чанарын шинж чанар нь сургуулийн бүртгэл байна. мэдээллийн баялаг байгууллага оноо үүнийг ашиглаж байх үед ажилчид авах нь баримт бичгийн төрөл бүрийн өмнө маш их баримт. Хэрэв та шаардлагатай бол өмнө хугацаагаар мэдээллийн архивыг зөвлөлдөж болно. Энэ нь урьдчилсан үйл ажиллагааны тодорхой утга нь харьцуулан дүн шинжилгээ хийх боломж олгоно.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 mn.unansea.com. Theme powered by WordPress.